Szerdától látogatható az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) Weöres Sándor születésének 100. évfordulója alkalmából nyíló kiállítása, A teremtés dicsérete, amely Illés Árpád festőművész és Weöres Sándor író barátságát, termékeny alkotói kapcsolatát mutatja be.

A Corvina-termekben megtekinthető gyűjtemény Illés Árpád és Weöres Sándor munkáin keresztül idézi meg kettejük kapcsolatát. A két művész barátsága fiatal korukban kezdődött, amikor Weöres Sándor Győrbe került. Egy rokon buzgalmának köszönhetően az ifjú költő hamarosan megismerkedett a nála alig idősebb képzőművész Illés Árpáddal, aki ekkor már Rudnay-tanítvány volt a képzőművészeti főiskolán, de a szünidőket Győrben töltötte.
„Az OSZK-ban fellelhető Weöres Sándor-kéziratok különböző csatornákon keresztül jutottak birtokunkba, de az egyik legnagyobb ilyen egységes együttes, ami ide került, az Illés Árpád festő hagyatékának a része. Ezért építettük a kiállítást Illés Árpád és Weöres Sándor barátságára, teremtő kapcsolatára” – mondta el Földesi Ferenc, a kiállítás egyik kurátora az MTI megkeresésére.
Illés Árpád 1935 után Weöresnek több könyvét tervezte és illusztrálta, majd hamarosan valódi közös munkákba kezdtek. Többek között elkészült A holdbeli csónakos Illés Árpád színpadi terveivel és az abszurd játék, a Tyunkankuru szintén a festőművész jelmezterveivel.
A kiállításon csaknem ötven képzőművészeti alkotás és körülbelül kilencven kézirat látható. A tárlat egyik legnagyobb kuriózuma az úgynevezett „kék könyv”, amelyet eddig soha nem mutattak be a nagyközönség számára. 1944-ben Illés Árpád egy kék kötésű, üres lapokból összefűzött, összesen 159 lapnyi papírtömböt ajándékozott Weöres Sándornak. „Weöres ebbe mindenféle kísérleteket jegyzett le, volt, hogy kitalált nyelven írt bele verseket, de ezen kívül még egészen személyes vallomások is olvashatóak benne” – mondta el Földesi Ferenc.
A két művész korábbi két évtizedes „mindennapi” együttléte Weöres Sándor Budapestre költözésével megszűnni látszott, de valójában egy egészen új munkakapcsolat vette kezdetét. Amikor Weöres Sándor Budapestre telepedett át, Illés Árpáddal a hétköznapokban egy kicsit meglazult a kapcsolata. Ezzel egy időben viszont Illés Árpád munkásságában egy hatalmas fordulat következett be és egy zseniális szürrealista festő vált belőle, ami érezhetően sokkal jobban rezonált Weöresre Sándor munkásságára; ezzel egészen új együttmunkálkodás kezdődött kettőjük életében. „Weöres-versek születnek Illés-festményekre és Illés-képek a költő szövegeire. Ezek a munkák különösen nagy hangsúlyt kapnak a mostani kiállításon” – emelte ki Földesi Ferenc.
A Weöres Sándor születésének 100. évfordulója alkalmából összeállított rendezvénysorozat már nyáron elindult egy Weöres Sándor írásairól szóló beszélgetéssel, a szerdától látogatható kiállítás után az év végéig még három pódiumbeszélgetést is rendeznek az OSZK-ban.
A kiállítás szeptember 18. és november 17. között tekinthető meg az Országos Széchényi Könyvtár Corvina-termeiben. Októberben több napon is a múzeumok őszi fesztiválja keretében rendhagyó tárlatvezetéseket tart a kiállításban Földesi Ferenc, a tárlat egyik kurátora. ( MTI )