2014. május 5-9. között 18 órai kezdettel a Koreai Kulturális Központban először kerül megrendezésre a tavaszi „koreai mini filmhét”. Az Uránia Nemzeti Filmszínházban 2007 óta minden év őszén lebonyolított koreai filmhét teltházas vetítései után fogalmazódott meg a „mini fimhét” elindításának ötlete. Ez alkalommal öt koreai kosztümös film kerül bemutatásra eredeti nyelven, magyar felirattal. A belépés díjtalan, azonban előzetes regisztráció szükséges az intézet hivatalos weboldalán keresztül.

Koreai Mini Filmhét poszter hl

Május 5.

Az arcismerő (2013)

Rendező: Han Jae-rim

Játékidő: 139 perc

Az 1450-es években az elszegényedett nemes, Nae-kyeong a Csoszon-dinasztia legtehetségesebb arcismerője, aki az emberek arcvonásaiból képes megjósolni a jövőjüket. Épp ezért ajánl neki munkát az egyik leghíresebb kiszeng, Yoen-hong. A férfi nem tud ellenállni a pénz csábításának, és egyenesen egy gyilkossági nyomozás kellős közepébe csöppen. Miután tehetségének köszönhetően megtalálja a gyilkost, még a királyi udvarban is felfigyelnek rá, és hamarosan udvari intrikák, örökösödési küzdelmek kellős közepén találja magát, ahol mindenki akar tőle valamit. Az arcismerő a 2013-as év egyik legnagyobb dél-koreai kasszasikere, miközben a koreai Oscarnak számító Nagyharang-díjból (Grand Bell Awards) hatot is begyűjtött, többek között a legjobb film, a legjobb rendező és a legjobb férfi főszereplő kategóriájában.

Május 6.

Hvang Dzsini (2007)

Rendező: Jang Yoon-hyun

Játékidő: 141 perc

Hvang Dzsini az erkölcsös arisztokrata leányok életét éli a Csoszon-dinasztia idején, egy olyan korban, amikor a származás határozta meg az ember sorsát. A gyönyörű, művelt, verseket író nő élete gyökerestől megváltozik, amikor kiderül, valójában törvénytelen gyerek és így társadalmilag az alsóbb osztály tagja. A nemesi udvarházat elhagyva kiszengnek áll, és megfogadja: ő határozza meg a saját sorsát és ő választ férfit magának. Hvang Dzsini legendás alak a modernkori Koreában. A XVI. században élt kiszeng (szórakoztató hölgy) bámulatos szépségéről, kivételes intellektusáról, valamint öntudatos, független személyiségéről volt híres. Mára csak néhány verse, valamint citeraszerű hangszerének néhány darabja maradt fenn. Életéről számos regény, opera, tévésorozat és mozifilm készült. A 2006-os, nagysikerű tévésorozat után 2007-ben bemutatott moziváltozat filmzenéjét és kosztümjeit is Nagyharang-díjjal (Grand Bell Awards) jutalmazták.

Május 7.

Mennyek harcosai (2005)

Rendező: Min Joon-ki

Játékidő: 106 perc

Amikor az ezredforduló idején a két Korea közeledik egymáshoz, egy szigorúan titkos projekt keretében a két ország közösen kezdi az atombomba kifejlesztését. Egy érkező üstökös azonban keresztülhúzza a terveket: a katonákból és tudósokból álló csapatot visszarepíti az 1570-es évekbe. Az útjukba eső első csavargóról kiderül, hogy nem más, mint a legendás Li admirális. Az északi és déli katonák elhatározzák, hogy – akarata ellenére – nevéhez méltó harcost faragnak az ekkor még önbizalom-hiányos nemzeti hősből. A 2005-ben bemutatott kosztümös akció-vígjáték sikeresen vegyíti a különböző műfajokat, az időutazást, a háborús filmet, a történelmi drámát, miközben a két Korea közötti, a kétezres évek elején tapasztalt közeledésre építve a nemzetegyesítés vágyát is megtestesíti. Ezt szimbolizálja a közösen megmentett nemzeti hős, Li Szun Sin admirális alakja, akit mindkét oldalon hatalmas tisztelet övez, személye a nemzeti identitás része. Miközben arcképe megtalálható a 100 wonos bankjegyeken, és Szöul belvárosában álló egészalakos szobra a város egyik jelképe, ebben a filmben humoros formában, csetlő-botló vándorként tűnik fel, akinek esze ágában sincs katonának állni.

Május 8.

A király ágyasa (2012)

Rendező: Kim Dae-seung

Játékidő: 122 perc

A királyi udvar intrikától és az egymásnak feszülő érdekcsoportok viszályaitól terhelt. A király féltestvére, Seong-won herceg egy vadászatot követően megpillantja Hwa-yeont, az egyik királyhű miniszter lányát, és azonnal beleszeret. Azonban a lánynak már van egy kedvese, az alacsony származású Kwon-yoo. A herceg anyja, egyben a király mostohaanyja úgy látja, hogy a lány nem felel meg fiának. Gondoskodik arról, hogy inkább a megözvegyült uralkodó vegye őt feleségül, és a párnak hamarosan fiúgyermeke születik. Amikor a király anélkül hal meg váratlanul, hogy kijelölte volna utódját, megindul az udvarban a különböző frakciók harca a trónért és az életben maradásért. Az anyakirályné minden eszközt megragad, hogy Seugn-won herceget ültesse trónra, így Hwa-yeonnak, a király fiatal özvegyének rá kell ébrednie, ha újszülött fiával ők is életben akarnak maradni, akkor neki is mocskos eszközökhöz kell folyamodnia.

Május 9.

Árnyak a palotában (2007)

Rendező: Kim Mi-jeong

Játékidő: 112 perc

A király ágyasának udvarhölgyét holtan találják szobájában. Látszólag öngyilkosság történt, azonban a vizsgálatot végző udvari nővér, Cheon-ryeong bizonyítékok sorát vonultatja fel, melyek megerősítik, hogy az udvarhölgy gyilkosság áldozatává vált, valamint arra is rávilágít, hogy a szigorú szabályok ellenére a nő nem sokkal korábban gyermeknek adott életet. Az udvari érdekek azonban azt diktálják, hogy a tényeket elfedjék, mert a bűntény megingatná az udvarban az ágyas Hee-bin és a vele szoros kapcsolatban álló udvarhölgyek helyzetét. Cheon-ryeongot azonban csak az igazság érdekli, és saját szakállára nyomozni kezd a gyilkos után. Amikor azonban az ágyasokat, udvarhölgyeket és szolgálólányokat őrző falak között egyre rejtélyesebb és félelmetesebb események történnek, már ő sem biztos benne, hogy helyesen teszi-e, ha ragaszkodik az igazsághoz.