Csing Cej-ping kínai sebész mintegy 70 monokróm kalligráfiáját mutatják be azon a kiállításon, amely Kínai festészet és kalligráfia címmel szombattól látható az Országos Széchényi Könyvtárban Budapesten. Csing Cej-ping, a kínai hadsereg magas rangú katonaorvosa gyerekkora óta foglalkozik festészettel. A szeptember 25-ig nyitva tartó tárlaton az utóbbi három évben rajzolt alkotásait mutatja be. Tájképein saját fantáziájából előhívott, messzeségbe vesző hegyvonulatokat, tengert és eget jelenít meg – mondta Csuang Ju-feng titkárságvezető az MTI-nek.

Munkáihoz a hagyományos kínai festészet alapanyagait használja fel, ábrázolásmódja azonban eltér a tradicionális kínai festészettől, főként kortárs motívumokkal dolgozik. Képei hasonlítanak az impresszionista festményekhez, amely egyedülállóvá teszik őt Kínában – emelte ki a titkárságvezető.

Impresszionista tájképeit fekete tintával festi meg, így képei monokróm hatásúak. Legtöbbször saját verseit használja fel alkotásaihoz, de régi kínai költeményekből is táplálkozik. Verseinek stílusa az ősi kínai költemények formáját idézik.
Csuang Ju-feng kifejtette: a kínai professzor sokat utazik, nemzetközi konferenciákon ad elő világszerte. Útjai során gyűjti össze azokat a benyomásokat és ötleteket, amelyeket ötvöz a nyugati és a keleti hatásokat is mutató kalligráfiáin.
Hozzátette: a kínai kalligráfia műfajának kialakulása több mint háromezer évre nyúlik vissza, egyidős a kínai írással.
Csuang Ju-feng azt is elmondta, hogy a professzor első kiállítása 2012-ben volt Sanghajban. Az alkotásaiból származó bevételeit jótékony célokra fordítja. Legutóbb például 123 ezer euróért (36,5 millió forint) vásárolták meg egyik művét, amely körülbelül három műtét költségét fedezte.
A titkárságvezető hangsúlyozta: Csing Cej-ping az érsebészet specialistája. Ő alapította meg Kínában az úgynevezett endovaszkuláris módszert, amellyel az aortahasadásos betegeket lehet megmenteni.
Festményeiről két könyvet publikáltak, valamint több irodalmi munkája is megjelent Kínában.
Csing Cej-ping tárlata az Európa Kapuja Magyar-Kínai Egyesület együttműködésével valósul meg. ( MTI )