Izgalmas programokkal várják közönségüket a MÁV Szimfonikusok májusban is. A hónap közepén Perényi Miklós gordonkaművésszel lép fel a zenekar, május negyedik szombatján pedig a világhírű zongoraművész, Menahem Pressler közreműködésével rendeznek hangversenyt a Művészetek Palotájában.

mav

Május 9.
Erdélyi Miklós-bérlet/5., Zeneakadémia, 19.00

A hangverseny új felfedezésként ismerheti meg a közönség Kállai Ernő hegedűművészt, aki több generáción keresztül  szerzett hírnevet cigányzenészek családjából. A Zeneakadémia Különleges Tehetségek Osztályának növendéke volt, majd a világhírű amerikai hegedűművész, Itzhak Perlman tanítványa lett, és a New York-i Julliard Iskolán szerezte diplomáját.  Játszott híres amerikai hangversenytermekben, köztük a New York-i Carnegie Hallban, előkelő díjakat vehetett át számos nemzetközi hegedűversenyen. 2005-ben elnyerte a spanyolországi Nemzetközi Sarasate Verseny különdíját; a hangversenyen Pablo deSarasate, a nagy spanyol hegedűművész és zeneszerző két híres művét adja elő. A hangversenyt a zenekar állandó karmestere,Kesselyák Gergely vezényli. A két hegedűszólós darabot a romantikus zeneirodalom két méltán népszerű, kitűnő műve fogja közre -Verdi: A végzet hatalma c. operájának nyitánya és  Dvořák Újvilág szimfóniája.

Május 16.
Lukács Miklós-bérlet/6., Zeneakadémia, 19.00

Május 17.

Varga László-bérlet/4., Olasz Kultúrintézet, 11.00

A zenekar életében mindig ünnepi esemény egy-egy igazán nagy szólista vendégszereplése. Közülük az egyik Perényi Miklós gordonkaművész. Nehéz megfogalmazni, miért olyan különleges az ő játéka, hisz nagy tudású, hibátlanul játszó csellista rajta kívül is van. Hangjának szépsége, az, ahogy ezzel a hanggal bánik, ahogy az előadott művel azonosul, nem utolsósorban pedig a belőle áradó végtelen szerénység és művészi alázat — mindez együtt éri el az utolérhetetlen hatást. Dvořák h-moll gordonkaversenye az egyébként meglehetősen szerény csellóverseny-irodalom legkedveltebb darabja, amit Schumann két műve fog közre. A IV. szimfónia a zeneszerző egyik legnépszerűbb műve, amelynek különlegessége, hogy egy alaptéma mindegyik tételben megszólal, és ezzel egységbe foglalja az egész művet. Shakespeare Julius Caesar című drámájához írta Schumann azonos című nyitányát. A katonás, indulószerű elemekből felépített mű viszonylag ritkán hallható – az est karmestere a zenekar egykori művészeti vezetője, Takács-Nagy Gábor.

Május 17.
Kamarazenei sorozat/4., Olasz Kultúrintézet, 17.00

A MÁV Szimfonikusok kamarazenei koncertjeinek továbbra is az Olasz Kultúrintézet ad otthont. Ezúttal Alessandro Marcello: Bevezetés, Ária és Presto c. műve, oboára írt d-moll Concertója, valamint Mozart: Grande Sestetto Concertante című darabja hangzik el. Közreműködnek a MÁV Szimfonikus Zenekar művészei és Berta Bea (oboa). Jegyár: egységesen 500 forint.

Május 24.
Szőke Tibor-mesterbérlet/4., Művészetek Palotája, 19.30

A hangverseny vendégművésze igazi világnagyság, aki idén tölti be 90. életévét. Menahem Pressler a Vladimir Horowitz, Alfred Brendel, Van Cliburn, Cziffra György, Szvjatoszlav Richter nevével fémjelzett generáció zongorista-óriásainak egyike. A negyvenes években, a San Franciscó-i Nemzetközi Debussy Zongoraverseny megnyerésével „tört be” az Egyesült Államokba. Néhány évnyi szólista-diadalmenet után 1955-ben megalapította a Beaux Arts Trio nevű hegedű-cselló-zongora triót, amely rövid idő alatt a világ legelismertebb kamaraegyüttesévé vált. A Trió 2008-ban búcsúzott a koncertpódiumtól. Pressler azóta mint szólista koncertezik tovább. Mozart utolsó, minden korábbinál elmélyültebb hangú zongoraversenye csendül fel előadásában. Az est karmestere, Csaba Péter művészeti vezető emellett Mozart: Figaro házassága nyitányát, valamint Saint-Saëns III. (Orgona) szimfóniáját hozza el a közönségnek, Szamosi Szabolcs közreműködésével.

Május 30.
Erdélyi Miklós-bérlet/5., Zeneakadémia, 19.00

Richard Strauss-est, a zeneszerző születésének 150. évfordulója alkalmából

Richard Strauss, a nagy német zeneszerző és karmester 1864-ben született Münchenben. Átélt két világháborút, nagy port felvert zenei mozgalmakat, túlélte legtöbb kortársát. Zeneszerzőként mindvégig hű maradt ahhoz a stílushoz, amelyben pályáját elkezdte, a romantikához. Első alkotói korszakában a Liszttől tanult új műfaj, a szimfonikus költemény foglalkoztatta. Ezek sorában született az 1888-89-ben komponált Halál és megdicsőülés. A koncerten elhangzik  a Till Eulenspiegel vidám csínyjei című műve is, amely a népszerű német mesefigurát mutatja be. Sokkal később, a II. világháború vészterhes napjaiban komponálta Oboaversenyét, Mozart szellemében. A szólista, Hansjörg Schellenberger a maga hangszerén igazi világnagyság. Húsz évig (1980–2001) volt a Berlini Filharmonikusok szóló-oboistája, még Karajan idején. Azóta mint szólista, kamarazenész és tanár tevékenykedik, sok hanglemeze jelent meg. Mindemellett aktív karmester, mostani itt-tartózkodása során a zenekar Festetics bérletének egyik hangversenyét is vezényli. A Strauss-est dirigense Csaba Péter lesz.

Gyermekkoncertek

Továbbra is folytatódnak a nagy sikerű gyermekkoncertek: május 6-án 16.30 órakor kezdődik a Búgócsiga nevű zenés foglalkozás, zenehallgatás babákkal érkező családok számára. Rögtön ezután, 18 órától kezdődnek a zenekar „Szeretethang” elnevezésű koncertjei várandós kismamák, és az őket kísérő kispapák részére. Május 10-én Zene-Tér-Kép maratont rendeznek tavaszi hangulatban, 10-12-óráig. A programokat Ácsné Székely Edit fuvolaművész, zenepedagógus vezeti a zenekar próbatermében, a MÁV Szimfonikusok művészei közreműködésével. Jegyár: 800 forint. Bővebb információ a zenekar honlapján, a www.mavzenekar.hu-n olvasható.