A festmények és bútorok mellett címer formájú butellát, fogadalmi viasztárgyakat és sárközi bútorokat felvonultató néprajzi gyűjtemény is szerepel a Nagyházi Galéria kétnapos aukcióján, kedden és szerdán Budapesten. Árverésre bocsátják a Nagy József pécsi tanár 49 év alatt összegyűjtött 737 tárgyát – köztük kályhacsempét, úti ikonokat, üvegtárgyakat, szőtteseket – tartalmazó néprajzi gyűjteményt. A gyűjtő leginkább Baranya és Tolna megye horvát falvaiban, valamint Erdélyben járt – mondta el Mayer Vera, a galéria értékbecsüse az MTI-nek.

Fotó: http://www.deluxe.hu/

A kollekció tulajdonosa az 1875-re datált magyar címer formájú butellára hívta fel a figyelmet. Nagy József szerint ritkaságnak számít a festett fenyőfapad 1866-ból, valamint az 1836-ra datált festett és faragott tálas szekrény Székelyföldről. A horvátok lakta Drávaiványból származik a fonóba való szék és a szövött lenvászon ágyterítő, amely 18 ezer forinttól kelhet el. A legmagasabb kikiáltási árról, 220 ezer forintról indul egy szász mázas kancsó. A 17. századi kályhacsempék közül figyelemre méltó egy 1660-ra datált mázatlan cserép, amely 22 ezer forinttól vár gazdára. A textilek a 20. század második feléből valók, de szerepelnek a gyűjteményben 19. századi mézeskalács formák, öntött fogadalmi viasztárgyak és fémikonok – ismertette Nagy József.
A galéria festménykínálatában a mediterrán hangulatú olajképek mellett Herman Lipót őszi tájképe, valamint a maga idejében nagyon népszerű Déry Béla felvidéki városról készült tájképe szerepel. Az értékbecsüs felhívta a figyelmet Molnár Z. János posztimpresszionista alkotására, amely nagy mérete miatt szokatlan az 1880-ban született festő életművében. Berkes Antal egyik Budapest-látképe indul a tételek közül a legmagasabb kikiáltási árról, 320 ezer forintról.
A huszadik századi alkotások közül az értékbecsüs megemlítette Pentelei Molnár János virágcsendéletét és Diener Dénes Rudolf utcarészletét. Klie Zoltán, Czóbel Béla, László Gyula festményei mellett Bernáth Aurél rézkarc önarcképére, valamint Mednyánszky László ceruzarajzára is lehet licitálni – tette hozzá.
A korabeli polgári ízlést képviseli az árverés első napjának bútorkínálata, amelyben 19. és 20. századi komódok, kanapé, szófa, szalongarnitúra és tükrök is szerepelnek. A legmagasabb a kikiáltási ára egy 19. századi osztrák írószekreternek, amely 950 ezer forinttól vár gazdára. A vastag talpon álló, különös formájú art déco konzolasztal – az értékbecsüs véleménye szerint – jól mutatja az irányzatra jellemző kísérletezést. ( MTI )