A svéd banda már többször megfordult hazánkban, többek közt a Rammstein előzenekaraként is. Október 10-én ismét Budapestre érkeztek, és szinte csurig töltötték az A38 Hajót.

deathstars_kult14

Életem második Deathstars koncertjére készültem hétfő délután, és mint minden buli előtt, most is az aktuális főzenekar anyagait hallgattam otthon, hangolódván az estére. Fel kellett elevenítenem a régi emlékeket, ugyanis bevallom, legalább öt éve már, hogy egyetlen egyszer sem hallgattam az Andreas Bergh vezette svéd formációt.  Szerintem a 2010-es Metálfesztes koncertjük alkalmával hallgattam őket utoljára, bár arról a koncertről sajnos nem sok emlékem maradt. Azon a fesztiválon egy kedves ismerős által becsempészett chilipálinka olyan időszakos amnéziát idézett elő, ami miatt az is kétséges, hogy ott voltam-e egyáltalán a Csillebérci Ifjúsági Táborban azon a májusi hétvégén, így nem csoda, hogy a Deathstars és a többi fellépő bulijairól nem sok emlékem maradt. Ezeknek az emlékeknek a felelevenítését reméltem ettől az estétől, illetve azt, hogy végre megértem, hogy az indusztriál-gothic-glam zenekari stílusdefiníció, hogyan is mutat a színpadon.

deathstars_kult18
Kezdjük ott a dolgot, hogy egyéb elfoglaltságaim miatt nem sikerült időben érkezni, így a Linda Daemon vezette hazai Krell zenekarról lemaradtam, és a svéd The Dead And Living koncertjének is csak az utolsó pár számára estem be.  Annyit azért ebből a pár számból is leszűrhetek, hogy a csapat erősen The 69 Eyes vonalon mozog. Nem csak zeneileg, de színpadi megjelenésben is felfedezni véltem némi „hatvankilenceset”. Erős glam-es kinézet, ehhez pedig darkosabb zenei világ. Kétségkívül passzolt ahhoz a vonalhoz, amit a Deathstars képvisel, így nem maradt el a koncert végén a megérdemelt taps a közönség részéről.

A meghirdetett tíz órás kezdéskor pontban felcsendült a Deathstars intrója, és az időközben majdnem teljesen megtelt A38-on megkezdődött a bő egy órás ipari zúzás.  Tudom, hogy jó pár embernek nem fog tetszeni, amit most leírok, de ez a buli nagyon erős hiányérzeteket keltett bennem. Az indusztriális zenének az egyik legfontosabb része a show. A látványos díszletek, a pirotechnika, a lézerezések és gigászi fényjátékok. Ezekből itt egyiket sem kaptuk meg. Még, az amúgy a hajón mindig remek fénytechnika is csak éppen hogy meg-megvillant, de amúgy semmi. Kiválóan szólt az egész, ahogy az itt mindig lenni szokott, de nem volt show. Márpedig show nélkül az indusztriál olyan kb., mint a sör alkohol nélkül. Van, de minek?  Persze ettől a srácok még kitettek magukért, felszántották az egész színpadot, folyamatosan kommunikáltak, lepacsiztak a közönséggel, tették, amit egy jó zenésznek tennie kellett, de nem volt meg az a nagy egész, amire azt írhatnám nyugodt szívvel, hogy hibátlan buli volt.  Olykor-olykor nekem is megmozdult a lábam, vagy akarva- akaratlanul is elkezdtem bólogatni a zenére, de a színpadi „szürkeség” mindig visszarántott a valóságba. Pedig, ha kimondottan csak a bulihangulatra koncentráltam volna, akkor mondhatnám, hogy jó volt. Hiszen a fanatikus rajongók végigénekelték az egész koncertet, maga a zene, jó értelemben annyira kőegyszerű, hogy bárkit meg tudnak fogni azok a riffek. Erre tökéletes példa volt egy-két idősebb úriember, akik nem hiszem, hogy önszántukból lennének Deathstars rajongók, sokkal inkább az első sorokban, katartikus állapotban partizó 14-15 éves lányaikat jöttek felügyelni, mégis az látszott az arcukon, hogy tetszik nekik, amit látnak. És nyilván amíg a hajó 99%-a boldogan távozott az este után, addig nem az én véleményem fog számítani, hogy nekem ez mennyire tetszett vagy sem.

deathstars_kult4
Mint az elején írtam, kíváncsi voltam, hogy a zenekar indusztriál-gothic-glam stílusjegyei hogyan hatnak a színpadon. Nos, a glam zeneileg egyáltalán nincs jelen, az csak is Andreas Bergh kinézetében fedezhető fel, így ezt gyorsan le is húznám a listáról. Az indusztriál rendben van, hiszen a monoton, szaggatott riffek mellett, rengeteg sampler, mindenféle futurisztikus hangzások jellemezték az estét. Hozzá kell tennem, hogy a mai világban ipari zenét játszani már nem feltétlen egyedi. Talán ez a stílus az, ami a legkevésbé színes, ami a legkevesebb zenei témát igényli. Éppen ezért, habár maga a stílus és a legnagyobb képviselői a mai napig hatalmas rajongótáborral rendelkeznek, kb. a 90-es évek közepére a Godfelsh, a Nine Inch Nails és a Ministry már mindent eljátszott, amit ebben a stílusban lehetséges. Ami ezek után jött, még ha olyan megkerülhetetlen név is, mint például a Rammstein, már csak egy saját szájízre hangszerelt tisztelgés a stílus három legnagyobbika előtt. A Deathstars is ugyanennek a triumvirátusnak a hatásában mozog. Nagyon jó koncertzenekar, energikus, amit csinálnak, ahogy csinálják. Táncolható, énekelhető, de sajnos nem teljesen eredeti. Talán egyedül annyiban, hogy ők nem maradtak a lecsupaszított indusztriál vonalnál, hanem kevertek hozzá egy kis darkot és gothot, amivel picit több, picit színesebb lett az egész, mint egy átlagos, hasonló stílusú zenekar. Éppen ezért a gothic rész is rendben volt. Megvolt a sötétebb, keményebb hangzás, ami nyomasztóan tud az emberre hatni, főleg ha egy ennyire szűk, de hangulatos helyen szólal meg, mint az A38.

deathstars_kult15
Hozzávetőlegesen hetven percet játszottak, ami egy igazi best of programmal telt el. Huszonhárom óra után alig pár perccel már, a Blitzkrieg záró taktusait követően nem maradt más hátra, mint hogy a közönségnek meghajoljon a svéd kvartett, dobáljanak egy pár pengetőt, dobverőt, amiért ádáz harcok dúltak az első sorokban, majd amilyen őrjöngés közepette berobbantak a színpadra bő egy órával ezelőtt, legalább olyan hanghorkában eltűnjenek a backstage függönye mögött.

deathstars_kult5

A rajongók pedig elégedett mosollyal az arcukon, néhányan az elkapott értékes relikviákkal a zsebükben, elindultak kifele a hűvös budapesti éjszakába. És habár ez a koncert nekem most nem nyerte el a tetszésemet, biztos vagyok benne: ha legközelebb jönnek, ott leszek, mert amúgy szeretem az indusztriál bulikat, még ha az utóbbi 15 évben már nincs igazi újdonság ebben a stílusban. Remélem viszont, hogy akkor olyan helyen láthatom a svéd Halálcsillagokat, olyan körülmények között, hogy egy hamisíthatatlan, mocskos indusztriális showban is részem lehet majd. Fénnyel, tűzzel, valódi iparral.

deathstars_kult7
Setlist:
Temple of the Insects
Metal
Synthetic Generation
Ghost Reviver
Death Dies Hard
Explode
Tongues
All the Devil’s Toys
Night Electric Night
The Perfect Cult
Semi-Automatic
The Greatest Fight on Earth
Chertograd
Blood Stains Blondes
Ráadás:
Play God
Cyanide
Blitzkrieg

 

(Szöveg: Pásztor Csabi, Fotók: Máté Évi)