A tehetséges magyar zenészek jövője szempontjából fontos projektnek nevezte a Liszt Ferenc Zeneakadémia felújítását Christopher Cotton, a világ egyik legrangosabb koncerttermének számító londoni Royal Albert Hall vezérigazgatója, aki a budapesti zenepalota keddi megnyitójának vendégeként beszélt az MTI-nek a londoni terem repertoárjáról. Cotton szerint a klasszikus vagy népzenét, netán rockzenét képviselő magyar tehetségek büszkék lehetnek arra, hogy van egy patinás konzervatóriumuk, amely lehetőséget ad még több, a világ minden táján elismert magyar zene megszületésére. Mint elmondta, a Royal Albert Hall színpadán való fellépés különleges élményt nyújt a muzsikusok számára, olyat, amelyet a Liszt Ferenc Zeneakadémia fellépői is bizonyára megtapasztaltak már a múltban, és amelyet a felújított koncertterem is nyújtani fog az előadóknak.

chris cotton hl

Az előadóművészetek helyett a család tanácsára építészeti és mérnöki tanulmányokat folytató Cotton 2010-ben kapott megbízást az 1871-ben Viktória királynő által alapított legendás londoni intézmény vezetésére. A BBC Proms programsorozat patináját és a Beatles-koncertek által kijelölt könnyűműfaji progressziót egyaránt felvállaló vezérigazgató vezetése alatt az intézmény még inkább nyitott a nagyközönség felé. A Royal Albert Hall repertoárjáról szólva Cotton elmondta, hogy hasonlóan a budapesti Liszt Ferenc Zeneakadémiáéhoz, a londoni hangversenyterem is a nemzet javát szolgáló intézmény, amelynek célja, hogy népszerűsítse, közelebb vigye a zenét a britekhez és a tőle telhető legszélesebb választékkal várja a nagyközönséget. Mindez pedig jól átgondolt tervezés eredménye – hangsúlyozta az igazgató.  Hozzátette, céljuk, mint a Liszt Ferenc Zeneakadémiának is, hogy a világ minden tájáról elhozzák a legkitűnőbb előadásokat, a legjobb művészek élő fellépéseit, legyen szó amatőr, vagy professzionális előadókról. A tradíció és a közönség változó ízlése közti egyensúlyról szólva elmondta, előre tekinteni éppoly fontos, mint hátranézni, hiszen, „ha nem karoljuk fel a ma zenéit, akkor nem hagyunk történelmet a holnap számára”.
A legendás BBC Proms programsorozatról a vezérigazgató elmondta, hatalmas megtiszteltetés számukra, hogy otthont adhatnak a világ legszélesebb körben elismert klasszikus zenei fesztiváljának. A zenekari koncerteket, kamarazenét, filmzenét és gospelt is felvonultató kéthónapos programsorozat utolsó koncertjét az iskolai tanévzáróhoz hasonlította az igazgató. „Ilyenkor ünnepelni gyűlünk össze és megköszönni a világ legnagyszerűbb előadóinak, hogy eljöttek és megörvendeztettek bennünket az előadásukkal” – húzta alá Cotton.
A mintegy hatezer fős befogadóképességű, amfiteátrumszerű nézőtéréről ismert Royal Albert Hall Nagy-Britannia egyik legjellegzetesebb és legmegbecsültebb intézménye. Évente több mint 350 eseménynek ad otthont, többek közt komolyzenei, pop- és rockkoncerteknek, balett-, operabemutatóknak, díjkiosztóknak, jótékonysági rendezvényeknek és banketteknek. ( MTI )